השקעות נדל"ן

רכישת נדל"ן בקפריסין 2021

שוק נדל"ן במדינה מסוימת מייצג פעמים רבות הרבה יותר מאשר את הביקוש מול ההיצע למגורים באותה מדינה או את כמות המשקיעים ונכונות ההשקעה שלהם במדינה, אלא גם את מצב הכלכלי והסביבה הכוללת ואת הצפי להמשך. במהלך שנת 2020 כלכלת קפריסין התכווצה בכ0.5% והחוב גדל ל123% מהתוצר הלאומי, אגרות חוב ממשלתיות עברו להיסחר בתשואה שלילית ומשבר הקורונה פגע קשות בתעשיית התיירות שאחראית על חלק גדול מהתוצר הלאומי. מדד הביטחון בתחום הבנייה הציג שיפור בין השנים 2013-2019 למרות ולאחר שערוריות לא מעטות הקשורות לתחום והכוללות משקיעים זרים מאוסטרליה, סין, אנגליה ועוד, תלוי בשנים המדוברות. המדד הראה ירידה קלה לקראת סוף 2020.

משבר הקורונה פגע קשות בתוכניות עידוד ההשקעות בקפריסין מה שצפוי להקטין את הביקוש לפרויקטים בקנה מידה גדול. מספר היתרי הבנייה וגם שווי הפרויקטים שאושרו ירדו לעומת 2019. נראה כי דווקא שוק הנדל"ן בקפריסין מתקשה להתאושש במהירות בהשוואה לשווקים אחרים באירופה. מספר העסקאות שבוצעו ב2020 קטן ב23% והפגיעה בתוכנית המשקיעים כנראה תשפיע עוד יותר על פרויקטים לבנייה יוקרתית עבור משקיעים זרים כבדים יחסית בערים כמו לימאסול או פאפוס. נראה כי מכל המהלכים של השנה האחרונה, הסגר הגדול של מרץ 2020 השפיע על השוק יותר מכולם.

עם זאת נקודת אור בשוק היא העלייה המסוימת במחירי השכירות על דירות, בתים ואפילו משרדים ועל כל מה שאינו נכס מסחרי פר אקסלנס. מדובר בחדשות טובות משום שאם המגמה הזו תימשך נוכל לראות כאן שיפור בתשואה על הנכסים עם ירידה במחירם לעומת העלייה בהחזר השנתי מדמי השכירות. כתוצאה ממגמה זו, ישנן תחזיות באזורים מסוימים הצופות כי מחירי הדירות לא ירדו מעבר למחירן הנוכחי, לפחות לא בטווח הקצר. עובדה נוספת שכדאי לזכור היא שחלק גדול מבלעי הנכסים הזירם במדינה הם קשישים ופנסיונרים ממדינות מערב אירופה ובראשן אנגליה, מכיוון שקהל זה ספג אחוזי תמותה גבוהים בקורונה – ייתכן ונכסים לא מעטים ישתחררו לשוק בשנה הקרובה. מספר שחקנים בשוק הנדל"ן מצפים כי המדינה תנקוט צעדים אקטיבים יותר במטרה לאושש את השוק כגון מתן תמריצים שונים והקלות מס. מכל סוגי הנכסים, נראה כי הדירות יתאוששו ראשונות ויספקו מקור תשואה גבוה יותר בסיכון נמוך יותר בהשוואה ליתר סוגי הנכסים.