השקעה בפורטוגל

אין הגבלות על השקעות נדל"ן של זרים בפורטוגל וכשבעים וחמישה אחוזים מתושבי פורטוגל הם הבעלים של הדירה או הבית שבהם הם גרים. אם אינכם אזרחי  האיחוד האירופי אז תוכלו לקבל ויזה למגורים בפורטוגל של חמש שנים במידה והם רוכשים נכס בשווי חצי מיליון אירו – מה שמכונה ויזת הזהב של פורטוגל. מלבד האפשרות לגור ולעבוד או ללמוד בפורטוגל, הויזה הזו מאפשרת לך גם להגיש בקשה למגורי קבע עם סופה.

כדי לרכוש נכס בפורטוגל יש להצטייד במספר אישי פיננסי שאותו תקבל מרשות המיסים בישראל או לחלופין שתקבל כזה אם תפתח חשבון בנק בפורטוגל. פתיחת חשבון במדינה אינו הכרחי אך יכול להקל על העברות כספים וביצוע תשלומים שוטפים במהלך תהליך הרכישה. לאחר מספר שנים של נפילה במחירי הנכסים בפורטוגל, נראה כי הכלכלה מראה סימני התאוששות ומחירי הנכסים משנים מגמה עם עלייה של כ3.5% שנה אחר שנה מ2016. עם זאת ישנם נכסים באזורי יוקרה וביקוש שמחירם רק עולה עם הזמן. למעשה ישנם נכסים באותם אזורים העומדים ריקים חלק גדול מהשנה כדי שבעליהם יוכלו להשכיר אותם בשכירות קצרת טווח בעונת התיירות. 

הריבית הנמוכה על המשכנתא יכולה להשתלם יותר מעלויות השכירות אם התכנון הוא לטווח ארוך והמחיר הממוצע למטר רבוע עומד על קצת יותר מאלף אירו למ"ר. למרות שינוי המגמה ועליות המחירים הקלות, שוק הנדל"ן בפורטוגל נחשב מסוכן יותר ופחות יציב משווקים דומים אחרים באירופה. גם המיסים על הרווחים למשקיעים שאינם אזרחים, עלויות מתווכי הנדל"ן והוצאות נוספות הופכים את ההשקעה לפחות אטרקטיבית.

איך למצוא נכס להשקעה בפורטוגל? הדרך הקלה והפשוטה ביותר היא ליצור קשר עם סוכן נדל"ן מקומי. ישנם אתרי אינטרנט כמו http://www.century21.pt/ המאפשרים ליצור קשר ישירות עם מוכרים, אך זו הדרך הפחות מקובלת. כל המתווכים במדינה נדרשים לאישור רשמי ומספר רישיון מהמדינה וניתן לבדוק באתר הממשלתי האם סוכן הנדל"ן אכן רשום. הסוכנים עובדים עבור המוכרים על בסיס עמלה, כך שכקונים אינכם צריכים לשלם להם דבר.

לאחר מציאת הנכס תצטרכו להצטייד בעורך דין דובר פורטוגזית שיערוך את החוזה ויוודא את הרישום של הבעלות החדשה. אתם תצטרכו גם נוטריון המשמש כמתווך הניטרלי בין שני הצדדים בעסקה, בדומה לעסקאות נדל"ן בגרמניה. תפקיד הנוטריון לאשר את המחיר המוסכם בין הצדדים ולדאוג לרישום הנכס ולאחר חתימת החוזה שני הצדדים מחויבים לעסקה. לאחר החתימה יש לשלם מקדמה וכן לתאם את תשלום מס הרכישה. המס יעמוד על 1% ל92 אלף אירו הראשונים אם מדובר בנכס להשקעה, אם מדובר על נכס למגורים אין מס עד למחיר נכס זה. מעבר לכך המס כבר עולה בצורה דיפרנציאלית ל2%, 5% ועד 8%.

Scroll to Top